ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
افراد آنلاین
2 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت انجمن ها)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...
اعضای جدید
alirezaraf
alirezaraf
۱۳۹۳/۱۰/۲۲
telbahtit
telbahtit
۱۳۹۳/۹/۲۰
eandenewt
eandenewt
۱۳۹۳/۸/۱۲
celplance
celplance
۱۳۹۳/۸/۴
sajjadz
sajjadz
۱۳۹۳/۳/۱۰
omidpgu91
omidpgu91
۱۳۹۳/۱/۱۴
ehsanamini
ehsanamini
۱۳۹۳/۱/۱۰
golabchi
golabchi
۱۳۹۳/۱/۶
iran1401
iran1401
۱۳۹۳/۱/۳
arashomran
arashomran
۱۳۹۲/۱۲/۲۵
آمار سایت

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

شبکه های کامپیوتری از سیر تا موسیر
یه تازه وارد
عضو شده از:
۲۰:۱۵ دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۴
گروه:
كاربران عضو
پیام: 8
سطح : 1; درصد این سطح : 73
پست/روز : 0 / 18
روز/پست : 2 / 687
آفلاین
بسم الله الرحمن الرحیم

بالاخره بعد از چهار سال سختی کشیدن در راه پر پیچ و خم دانشگاه و سروکله زدن با انواع استادها ، سرانجام راضی می شوند که از اسب شیطان پایین بیایند و در نهایت مدرک مهندسی را به شما اعطا کنند.
چند کامپیوتر به همراه یک عدد پلاتر برای دفتر کار ( دفتر مهندسی ) خریداری می کنید . با انجام این کار سروکله اولین مشکل نیز پیدا خواهد شد!!! اگر قرار باشد فایلی را پلات کنید که کامپیوتر حاوی آن فایل به پلاتر متصل نیست ، چه راهکارهایی به ذهنتان خواهد رسید ؟ -1) کپی کردن فایل بر روی دیسکت و قرار دادن دیسکت درون کامپیوتر متصل به پلاتر ( اگر حجم فایل بالا بود چی یا اینکه نرم افزاری که با آن فایل را باز می کنید در کامپیوتر مقصد نباشد) -2) جابجا کردن پلاتر و متصل کردن آن به کامپیوتر حاوی فایل ( اگر هر پنج دقیقه یکی از کامپیوترها بخواهند همچین کاری انجام دهند آن وقت چه فاجعه ای رخ خواهد داد) -3) به تعداد کامپیوترهای موجود در دفتر ، برویم پلاتر خریداری کنیم ( البته این راه برای کسانی که پولشان از پارو بالا می رود امکان پذیر هست ولیکن کسانی که پولشان از قاشق چایخوری هم بالا نمی رود و حتی همان یک پلاتر را هم در اقساط 60 ماهه خریداری کرده اند ، در دسترس نمی باشد).
اما هیچ نگران نباشید ، از قدیم گفته اند : یک راه حل چهارمی هم وجود دارد و آن چیزی نیست جز استفاده از شبکه.
البته کاربرد شبکه ها خیلی فراتر از به اشتراک گذاشتن منابعی همچون پلاتر و هارد و ... می باشد و آنچه که در مقدمه بیان شد تنها یک بهانه بود.
هدف اصلی از نگارش این مجموعه مقالات ، آشنایی کامل مهندسان عمران با نحوه ایجاد شبکه های کامپیوتری در حد یک آفیس کوچک مهندسی خواهد بود . چراکه برای یک مهندس عمران افت کلاس دارد که نتواند از پس ایجاد یک شبکه کوچک کامپیوتری بر نیاید.
ان شاء الله بحث را در روزهای آتی ادامه خواهم داد.
در پایان بی صبرانه منتظر شنیدن انتقادات سازنده یا مخرب شما دوستان عزیز می باشم.

همیشه سبز باشید.
محمد تبرکی

پیام زده شده در: ۲۰:۱۴ یکشنبه ۳ مهر ۱۳۸۴
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


شبکه های کامپیوتری از سیر تا موسیر(2)
یه تازه وارد
عضو شده از:
۲۰:۱۵ دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۴
گروه:
كاربران عضو
پیام: 8
سطح : 1; درصد این سطح : 73
پست/روز : 0 / 18
روز/پست : 2 / 687
آفلاین
بسم الله الرحمن الرحیم

روشهای مختلفی برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری موجود می باشد. البته می شود بدون بررسی کردن روشهای گوناگون ، یکراست رفت سراغ آن مدلی که بیشتر رایج است. ولیکن بدی کار این است که شما فردی تک بعدی بار خواهید آمد که تنها با یک نوع نحوه راه اندازی شبکه آشنا خواهد بود و اگر کسی با شما در مورد روشهای دیگر صحبت کند مانند افراد گیج و منگ با او برخورد خواهید کرد. پس بهتر است در ابتدا یک دید کلی به انواع شبکه ها بیاندازیم تا لااقل وقتی کسی به شما گفت که می خواهد یک BNC خریداری کند ، بدانید که در مورد یکی از اجزای شبکه صحبت می کند و نه در مورد خرید غذا برای شام امشب.

+++انواع شبکه های کامپیوتری+++
1- سیم کشی شده (Wired)
2- بی سیم (Wireless)

به شبکه ای که در آن ارسال داده از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر از طریق سیم صورت می گیرد ، شبکه سیم کشی شده و به شبکه ای که برای ارسال داده از تجهیزات مخصوص رادیویی یا ... استفاده می کند ، شبکه بی سیم گویند. البته یک شبکه ممکن است ترکیبی از ایندو نیز باشد ، یعنی تعدادی از کامپیوتر ها به وسیله سیم به هم متصل باشند و تعدادی دیگر به صورت بی سیم باشند.

+++انواع شبکه های سیم کشی شده+++
1- سیم کشی شده توسط کابل کواکسیال
2- سیم کشی شده توسط کابل زوج سیم به هم تابیده
3- سیم کشی شده توسط فیبر نوری
4- HomePNA
5- HomePlug

بهتر است نگاهی گذرا به هر کدام از این موارد بیاندازیم

1- سیم کشی شده توسط کابل کواکسیال (Coaxial Cable)
اگر در زمان های قدیم به یک متخصص کامپیوتر مراجعه می کردید و از او می خواستید که برای شما یک شبکه راه اندازی کند ، بی شک از این نوع کابل ها استفاده می کرد. در شکل زیر نیز تصویری از این نوع کابل آورده شده است.

تصویر کوچک شده

در نگاه اول این نوع کابل کمی آشنا به نظر می رسد و انگار قبلا او را جایی دیده اید ، بلی حق با شماست ، برای اتصال تلویزیون به آنتن نیز از این نوع کابل استفاده می کنند. تنها فرق آنها در این است که کابل مورد استفاده برای اتصال تلویزیون به آنتن از نوع 75 اهمی است ولی در شبکه ها از نوع 50 اهمی استفاده می کنند ضمن اینکه نوع 50 اهمی دارای انعطاف پذیری بیشتری است و راحتتر خم می شود البته در بعضی موارد از نوع 75 اهمی نیز گاها استفاده می کنند. برای اتصال کابل های کواکسیال به کارت شبکه (( کارت شبکه یا همان NIC ، کارتی است که درون کامپیوتر قرار می گیرد و وظیفه آن ارسال یا دریافت داده بر روی شبکه است )) از نوعی کانکتور به نام BNC استفاده می شود که نمونه ای از آن در تصویر آمده است.
تصویر کوچک شده
بحث در مورد کابل های کواکس به پایان رسید هر چند که ناگفته های بسیار زیادی بر جای ماند ولیکن به عنوان یک مهندس عمران داشتن همینقدر اطلاعات در مورد این نوع کابل ها کفایت می کند.
مابقی قضایا باشد برای روزهای آتی

همیشه سبز باشید
محمد تبرکی

پیام زده شده در: ۱۷:۳۶ چهارشنبه ۶ مهر ۱۳۸۴
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


Re: شبکه های کامپیوتری از سیر تا موسیر
وبمستر
عضو شده از:
۰:۳۲ دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۴
گروه:
وب مستر ها
كاربران عضو
پیام: 102
سطح : 9; درصد این سطح : 10
پست/روز : 0 / 202
روز/پست : 34 / 7567
آفلاین
این بحث، بحث بسیار مفیدی است. من فکر می کنم هر کسی که با کامپیوتر سروکار داشته باشد دیر یا زود به شبکه احتیاج پیدا خواهد کرد. با تشکر از دوست عزیز آقای تبرکی منتظر ادامه مطالب هستیم.

پیام زده شده در: ۲۰:۲۶ چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۴
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


شبکه های کامپیوتری از سیر تا موسیر(3)
یه تازه وارد
عضو شده از:
۲۰:۱۵ دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۴
گروه:
كاربران عضو
پیام: 8
سطح : 1; درصد این سطح : 73
پست/روز : 0 / 18
روز/پست : 2 / 687
آفلاین
بسم الله الرحمن الرحیم

2- سیم کشی شده توسط کابل زوج سیم به هم تابیده ( Twisted Pair )

روز انتخاب واحد و پس از طی کردن هفت خوان رستم، وقتی که برای ثبت دروس وارد اتاق کامپیوتر می شوید ، کافیست که نگاهی به پشت کامپیوترها بیاندازید ، آن وقت براحتی می توانید کابلی را بیابید که کمی بیگانه به نظر می رسد و قبلا او را در پشت کامپیوتر خود ندیده اید. هیچ شک نکنید شما در مقابل یک TP قرار گرفته اید ( نکته : TP همان Twisted Pair هست ، فقط برای اینکه سه نشود که فردی تازه کار هستیم بهتر است مثل افراد با تجربه از همین کلمه TP استفاده کنیم ) امروزه کابلهای TP را به جرئت می توان یکه تاز میدان دانست زیرا هم ارزان هستند و هم سرعت انتقال داده در آن خوب هست و هم نصب آن در شبکه راحت است ، دیگه چه انتظاری از یک کابل شبکه دارید؟؟؟ در مدل شبکه ای که ما می خواهیم در این مجموعه مقالات فرا بگیریم نیز از همین کابلهای TP به عنوان رسانه استفاده خواهیم کرد . ( رسانه یا Medium ، محیطی است که داده ها از طریق آن انتقال می یابند، این محیط می تواند فیزیکی باشد مثل انواع سیم ها یا غیر فیزیکی مثل امواج رادیویی ) .
با توجه به نیاز ما به کابلهای TP بهتر است کمی تخصصی تر به این مورد نگاه کنیم.
ابتدا به شکل زیر توجه کنید.

تصویر کوچک شده

همانطور که می بینید کابلهای TP از هشت سیم تشکیل شده که دوتا دوتا به دور هم پیچیده شده اند. نامگذاری آنها نیز ( زوج به هم تابیده ) به خاطر همین است. حالا چرا این سیم ها را به دور هم می پیچند؟ دلیل آن از این قرار است : در مکانهایی که تداخل امواج الکترومغناطیس (EMI) زیاد است ، امواج مزاحم موجود در اطراف سیم ممکن است تاثیر منفی بر روی داده های درون کابل گذاشته و باعث شود که داده ها به صورت سالم به مقصد نرسند . بر همین اساس این سیم ها را به دور هم می پیچند تا اثرات منفی امواج مزاحم بر روی آنها کاهش یابد . حالا اینکه چگونه با پیچیدن سیم ها به دور هم ، اثرات امواج کمتر می شود ، این را باید از بچه های برق یا مخابرات پرسید.

کابل های TP را به دو دسته تقسیم می کنند:

1) Unshielded Twisted Pair یا همان UTP
2) Shielded Twisted Pair یا همان STP

1) UTP : در مکانهایی که EMI بسیار پایین است از این نوع کابل استفاده می شود.داده ها
در این کابل می توانند تا حدود 100 متر بدون افت سیگنال انتقال یابند. ضمنا نسبت به نوع دومی هم ارزان تر است و هم سبک تر و هم انعطاف پذیرتر.

تصویر کوچک شده

2) STP : در جاهایی که EMI بسیار زیاد هست ، برای کاهش این اثر منفی یک روکش اضافی بر روی کل سیم ها می کشند . کابلهای STP می توانند تا حدود 500 متر بدون افت سیگنال ، داده انتقال دهند. البته باید پول بیشتری را بابت خرید این نوع کابل ها پرداخت کنید ( از قدیم گفتند : هیچ گرونی بی حکمت نیست )

تصویر کوچک شده تصویر کوچک شده

کابل های TP توسط کانکتوری به نام RJ-45 به کارت شبکه وصل می شوند . شاید با دیدن تصویر این کانکتور به یاد سیم های خط تلفن بیافتید.

تصویر کوچک شده تصویر کوچک شده

دوباره حق با شماست . سیم های خط تلفن نیز از خانواده کابلهای TP هستند منتها آنها 1 CAT هستند ولی کابل شبکه از CAT5 هست. راستی فکر نکنید که CAT در اینجا به معنی گربه هست ، در اصل CAT همان Category ( دسته ، طبقه ) هست ولی برای اینکه نشان دهیم اینکاره هستیم از CAT استفاده می کنیم. نکته دیگر هم اینکه کانکتورهای سیم تلفن از نوع RJ-11 هستند.
هم اینک به پایان جلسه سوم رسیدیم .

همیشه سبز باشید.
Mohammad Tabarroki

پیام زده شده در: ۱۹:۴۱ پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۳۸۴
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


شبکه های کامپیوتری از سیر تا موسیر(4)
یه تازه وارد
عضو شده از:
۲۰:۱۵ دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۴
گروه:
كاربران عضو
پیام: 8
سطح : 1; درصد این سطح : 73
پست/روز : 0 / 18
روز/پست : 2 / 687
آفلاین
ای نام تو بهترین سرآغاز
آنقدر در فرستادن این پیام جدید تاخیر افتاد که حتی خجالت می کشم که بگویم معذرت می خواهم . به هر حال زندگی هست و هزار و دو مشکل . خوب برویم سراغ ادامه بحث.

3) فیبر نوری Fiber optic
متاسفانه تا به حال این سعادت نصیب من نشده است که نحوه نصب و راه اندازی یک شبکه با استفاده از فیبر نوری را از نزدیک دیده باشم و هر آنچه که در ادامه خواهم گفت ، حاصل تجربه یکی از دوستان می باشد.
فیبر نوری برای انتقال داده از پالس های نوری استفاده می کند. یعنی داده های کامپیوتری ابتدا توسط ابزارهای ( Device ) مخصوصی تبدیل به پالس های نوری شده و سپس این پالس ها از طریق کابل فیبر نوری به آن طرف خط انتقال می یابند. در آن طرف خط نیز یک ابزار قرار دارد که این پالس ها را به داده های کامپیوتری تبدیل می کند. قسمت اصلی درون فیبر نوری که به نام مغزی ( Core ) معروف است می تواند از جنس شیشه یا پلاستیک باشد . البته نوع پلاستیکی آن ارزانتر بوده و کیفیت کمتری نیز دارد. تا همین چند سال پیش استفاده از کابل های فیبر نوری به طور محدود بود ولیکن امروزه اختلاف قیمت بین این نوع کابل و کابلهایی که قبلا بحث شد کاهش یافته است . مثلا الان کابل های TP متری 200 تومان هست و فیبر نوری از متری 1000 تومان شروع می شود . البته یک نوع آن متری 5000 تومان است . این نوع اخیر را اگر در کف خیابان هم بیاندازید و بولدوزر هم از روی آن رد شود ، خم به ابرو نمی آورد . البته اختلاف اصلی قیمت بر سر ابزارهایی است که در ابتدا و انتهای کابل های فیبر نوری قرار می دهند.
سرعت انتقال داده در کابل های فیبر نوری حتی تا چندین گیگابیت در ثانیه هم می رسد و این میزان بستگی به این دارد که شما چگونه آن ابزارهای ابتدایی و انتهایی را پیکربندی ( Config ) می کنید . یعنی این شما هستید که میزان استفاده را مشخص می کنید. داده ها در فیبر نوری بدون هیچ افتی می توانند حداقل یک کیلومتر را طی کنند ( مقایسه کنید با برد100 تا حداکثر 500 متر در دو نوع قبلی کابل ها ) البته من گفتم حداقل ، در مورد حداکثر آن اگر اشتباه نکنم تا 50-40 کیلومتر هم می تواند باشد.
از مزایای فیبر نوری یکی این است که امواج الکترومغناطیس موجود در اطراف کابل هیچ تاثیری بر روی داده ها نخواهند داشت . زیرا داده ها به صورت پالس های نوری منتقل می شوند. در واقع مشکل EMI در مورد فیبر نوری مطرح نیست . مزیت دوم این است که امنیت اطلاعاتی در آن بسیار بالا است ، زیرا به راحتی نمی توان از آن انشعاب گرفت . برای توضیح مورد دوم به این مثال توجه کنید :
فرض کنید که دو کامپیوتر در فاصله 100 متری هم قرار دارند و این دو توسط کابل TP به هم متصل شده اند . این کامپیوتر ها حاوی نمرات پایان ترم دانشجویان است و شما می خواهید از این نمرات باخبر شوید ، شاید هم بخواهید تغییری در نمرات دهید. به هر حال اولین گام این است که به طور فیزیکی به شبکه وصل شوید که این کار دو حالت دارد : حالت اول ) یکجوری بروید پشت یکی از آن دو کامپیوتر بنشینید که البته این کار غیر ممکن است . حالت دوم ) یک کابل TP اضافی تهیه کنید و سپس از کابل TP مابین آندو کامپیوتر یک انشعاب بگیرید ( درست مثل انشعاب گرفتن از یک خط تلفن ) و در نهایت با وصل کردن یک کامپیوتر ( ترجیحا یک لپ تاپ ) به انتهای کابل TP به طور فیزیکی به شبکه وصل خواهید شد ( البته اینکه چگونه سرانجام از طریق لپ تاپ خود وارد کامپیوتر آنان خواهید شد ، هیچ اطلاعی ندارم و حتی مایل هم نیستم که بدانم ) . حالا اگر کابل بین آن دو کامپیوتر از نوع فیبر نوری بود ، به هیچ عنوان نمی شود از آن یک انشعاب گرفت و باید فکر این کار را به کلی از سرتان خارج کنید. این فقط مثالی بود برای آنان که اهل اندیشه اند.
البته فیبر نوری نیز از قانون هیچ چیز کامل نیست ( Nothing is perfect ) مستثنا نمی باشد و دارای معایبی هست . اولا هزینه آن بالا هست . ثانیا اجرای آن به راحتی دو کابل قبلی نمی باشد و نمی توان به راحتی هر جا که خواستیم آنرا کج کنیم ( انعطاف پذیری بسیار کم ) . سوم اینکه حتما باید یک فرد متخصص در کنار شما باشد وگرنه در اجرا و راه اندازی آن با مشکل روبرو خواهید شد . در مورد کابل TP حتی اگر فرد تازه کاری هم باشید ، باز هم می توانید حداقل از پشت تلفن از دوستتان کمک بگیرید و در نهایت از پس آن بر آیید ولی فیبر نوری این حرف ها حالیش نیست و نیازمند حضور سبز آن شخص خواهد بود.

همیشه سبز باشید
Mohammad Tabaroki

پیام زده شده در: ۱۳:۲۴ جمعه ۲۹ مهر ۱۳۸۴
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید

[جستجوی پیشرفته]